Sürücülər üçün yaş məhdudiyyəti məsələsi bütün dünyada qızğın müzakirə mövzusudur. Bəzi ölkələrdə ciddi qaydalar var, digərləri isə yalnız mümkün məhdudiyyətləri müzakirə edir.
Den.az xəbər verir ki, Rusiyada hələlik belə məhdudiyyətlər yoxdur, lakin onların tətbiqinin zəruriliyi ilə bağlı müzakirələr davam edir.
Müxtəlif ölkələr bu məsələyə fərqli yanaşır. Səudiyyə Ərəbistanında 75 yaşdan sonra sürücülük vəsiqələri avtomatik olaraq ləğv edilir. Türkiyədə 70 yaşdan yuxarı sürücülər illik, Filippin və BƏƏ-də isə altı aydan bir tibbi müayinədən keçirlər. Bu sərt qaydalar bir çox yaşlı insanları könüllü olaraq avtomobil idarə etməkdən imtina etməyə məcbur edir.
Statistikalar göstərir ki, yaşlı sürücülərin böyük qəzalara səbəb olma ehtimalı azdır. Onların təcrübəsi və ehtiyatlılığı çox vaxt yavaş reaksiyalarını kompensasiya edir. Bununla belə, Rusiyada sürücülərin sağlamlığına nəzarət də sərtləşir.
Rusiya qanunvericiliyi avtomobil idarə etmək üçün tibbi əks göstərişləri aydın şəkildə müəyyənləşdirir. Bu məhdudiyyətlər sürücülük vəsiqəsinin dəyişdirilməsi zamanı icbari tibbi müayinə zamanı aşkarlanır. Sürücünün sağlamlıq vəziyyəti sürücülüklə uyğun gəlmirsə, yeni vəsiqə almaq mümkün olmayacaq. Tibb müəssisələrindən bu cür diaqnozlar barədə məlumatları Dövlət Yol Hərəkəti Təhlükəsizliyi Müfəttişliyinə ötürmək tələb olunur ki, bu da hüquqların ləğvinə səbəb ola bilər. Belə hallar daha çox yaşlı insanları narahat edir və geniş müzakirələrə səbəb olur.
Görmə kəskinliyinin məqbul səviyyədən aşağı düşməsi kimi görmə problemləri də hüquqların ləğvi üçün əsasdır. Bununla belə, onlar təkrar tibbi müayinədən keçərək və görmə korreksiyası (eynək, linzalar) ilə avtomobil idarə etmək qabiliyyətini təsdiq etməklə bərpa edilə bilər.
Yaşlı sürücülər üçün qaydaların sərtləşdirilməsi məsələsi mütəmadi olaraq qaldırılır. 2023-cü ildə Sankt-Peterburq Qanunvericilik Məclisinin deputatları 70 yaşdan yuxarı vətəndaşlar üçün sürücülük vəsiqələrinin etibarlılıq müddətinin azaldılmasını, onların yenilənməsini müntəzəm tibbi müayinələrdən asılı etməyi təklif ediblər. Lakin məsələ hələ qanunvericilikdə dəyişiklik həddinə çatmayıb.
Beləliklə, Rusiyada sürücülər üçün yaş məhdudiyyətlərinin tətbiqi məsələsi açıq qalır. Mövcud qaydalar tibbi göstəricilərə diqqət yetirsə də, xüsusi yaş məhdudiyyətlərinin zəruriliyi ilə bağlı müzakirələr davam edir.