İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusu (SEPAH) general Məhəmməd Rza Zahidinin İranın Dəməşqdəki səfirliyinə endirilən zərbə nəticəsində öldürüldüyünü təsdiqləyib.
Den.az xəbər verir ki, bu barədə SEPAH-a məxsus "Fars News" agentliyi məlumat yayıb.
İlkin məlumatlara görə, zərbələr nəticəsində 5-7 nəfər həlak olub. İranın Suriyadakı səfiri Hüseyn Əkbəri bildirib ki, ölənlər arasında başqa SEPAH üzvləri də var.
BMT Baş katibinin ofisi zərbədən "narahat olduğunu" bildirib. İran dövlət mediası hücuma görə İsraili günahlandırıb.
"Tasnim" xəbər agentliyinin məlumatına görə, zərbə nəticəsində 5 nəfər həlak olub, daha 12 nəfər xəsarət alıb. Suriyada İnsan Haqlarının Monitorinqi Mərkəzi 6 nəfərin öldüyünü açıqlayıb.
İranın Dəməşqdəki səfiri Hüseyn Əkbəri dövlət televiziyasında bildirib ki, zərbə İsrail Hərbi Hava Qüvvələri tərəfindən F-35 qırıcılarından istifadə edilərək həyata keçirilib.
BMT baş katibinin nümayəndəsi Stefan Düjarrik mətbuat konfransı zamanı deyib ki, təşkilat Dəməşqə hücumla bağlı xəbərlərdən “narahatdır”, lakin baş verənlərlə bağlı kifayət qədər məlumat yoxdur. O qeyd edib ki, BMT “hər hansı ölkəyə kənardan hücumları və ya suverenliyin pozulmasını pisləyir”.