Şəhid polkovnik-leytenant Elzamin Təhməzovun qızı Aysu Elzamin tam orta təhsil səviyyəsi (11 illik) üzrə 3 mart 2024-cü il tarixində keçirilmiş buraxılış imtahanının nəticəsinə görə 282 bal toplayıb.
Den.az xəbər verir ki, bu barədə “Zəfər” Şəhid Ailələrinə Dəstək İctimai Birliyinin sədri Sevinc Orucova bildirib.
O, Aysu Elzaminin gələcəkdə həkimi peşəsinə yiyələnmək yolunda ilk uğura imza atdığını qeyd edib.
Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin şəhid polkovnik-leytenantı Elzamin Təhməzov 1979-cu il oktyabrın 26-da Bərdə rayonunun Şirvanlı kəndində anadan olub. Heydər Əliyev adına Azərbaycan Ali Hərbi Akademiyanın məzunudur. ABŞ-da, Almaniyada, Pakistanda, İraqda, Sloveniyada və Türkiyədə keçirilən təlimlərdə iştirak edib. Həmçinin NATO təlimlərində Azərbaycanı təmsil edib.
Vətən müharibəsi başlayan zaman Elzamin Təhməzov briqadanın kəşfiyyat rəisi olub. O, Murov yuksəkliyi və Suqovuşan istiqamətində gedən ağır döyüşlərdə şücaətlər göstərib.
Polkovnik-leytenant E.Təhməzov 2020-ci il sentyabrın 29-da düşmən tərəfindən atılan minamiyot mərmisinin yaxınlığına düşməsi nəticəsində şəhidl olub.
"Vətən uğrunda" medalı ilə təltif edilib.
Ölümündən sonra 3-cü dərəcəli "Rəşadət" ordeni, "Suqovuşanın azad olunmasına görə" medalı, "Vətən uğrunda" medalı ilə təltif edilib.
Qeyd edək ki, şəhidimizin iki qız övladı yadigar qalıb.