Həm Sumqayıtın, həm də Ucarın İkinci Vətən Müharibəsi Şəhidlərindən olan Şuşa fatehi Səbuhi Əlixan oğlu Həsənquliyevin torpağa tapşırılmasından 4 il ötür.
Den.az xəbər verir ki, bu münasibətlə Sumqayıt Şəhidlər Xiyabanında şəhidin anım tədbiri keçirilib. Tədbirdə şəhidin ailə üzvləri, döyüş yoldaşları, yaxınları, Sumqayıt şəhər İcra Hakimiyyətinin rəsmiləri və ictimaiyyət nümayəndələri iştirak ediblər. Anım Günü ilə bağlı şəhidin məzarı ziyarət olunub, önünə gül dəstələri düzülüb və ruhuna dualar oxunub. Eyni zamanda, məzarı başında çıxışlar edilib, şeirlər səsləndirilib. Çıxışlarda Səbuhi Həsənquliyevin qısa, lakin şərəfli həyat və döyüş yolundan, İgidlik və Qəhrəmanlığından söz açılıb.
Qeyd edək ki, Səbuhi Həsənquliyev 11 aprel 2002-ci ildə Ucar rayonunun Boyat kəndində anadan olub. 2008-ci ildə Sumqayıt şəhər Cəbrayıl rayonu 5N-li tam orta məktəbində birinci sinifə gedib. 2020-ci ildə Peşə liseyini bitirdikdən sonra hərbi xidmətə yollanıb.
Və İkinci Vətən Müharibəsi zamanı ilk gündən döyüşlərdə iştirak edərək qəhrəmanlıq göstərib. Səbuhi Həsənquliyev Şuşa uğrunda gedən ağır döyüşlərdən birində qəhrəmancasına Şəhidlik zirvəsinə yüksəlib. Prezident İlham Əliyevin sərəncamına əsasən, Səbuhi Əlxan oğlu Həsənquliyev İkinci Qarabağ müharibəsində göstərdiyi igidlik və rəşadətə görə ölümündən sonra "Vətən uğrunda" , "Füzulinin azad olunmasına görə" , "Cəbrayılın azad olunmasına görə" , "Qubadlının azad olunmasına görə" və "Şuşanın azad olunmasına görə" medalları ilə təltif olunub.