Kanalizasiya xətti tutulub, yolları, evlərin həyətlərini və zirzəmiləri çirkab sular basıb. Ərazidə antisanitar vəziyyət yaranıb.
Den.az xəbər verir ki, hadisə Abşeron rayonun Xırdalan şəhəri Dilarə Əliyeva küçəsində yaşanır.
Sakinlərin sözlərinə görə, kanalizasiya xətti 15 il bundan öncə elə küçə salınanda istismara verilib. Həmin vaxt bu küçədə təqribən 5 ya 6 ev olub. Xətt də məhz həmin evin sayına görə nəzərdə tutulub. Ancaq illər keçdikcə yaşayanların və tikintilərin sayı çoxalıb. Ancaq bu gün istifadə edilən kanalizasiya xətti yenilənməyib. Ona görə də 150 mm boru xətti yüklənməyə tab gətirmir. Yağış oldu olmadı çirkab sular həyətlərə, yollara və evlərin zirzəmilərinə dolur. Hətta vəziyyət o yerə çatıb ki, sakinlərdən bəziləri öz həyətlərində şambolardan istifadə edirlər.
Mövcud vəziyyətdən Abşeron Su Meliorasiya sistemlərinin istismarı idarəsi də xəbərdardır. Adı çəkilən qurumun baş mühəndisi Ramil İbadov bildirilib ki, Abşeron Rayon Xırdalan şəhəri Dilarə Əliyeva küçəsində kanalizasiya xəttinin diametri illər öncə orada yaşayan sakinlərin tələbatına uyğun inşaa olunub. Hal- hazırda tikintin sayın artması,əhalinin sayının artmasına və buda borunun normadan artığ yüklənməsinə səbəb olub. Abşeron Su Meliorasiya sistemlərinin istismarı idarəsinin qəza briqadası tərəfindən mütəmadi olaraq həmin xəttə yaranan tıxaclar aradan qaldırılır. Məsələnin həlli üçün isə sözügedən küçədə diametri daha böyük olan kanalizasiya xəttinin işaa olunmasıdır və istiqamətdə təkliflər hazırlanaraq cari ilin tədbirlər planına salınması nəzərdə tutulub.